تامین قطعات یدکی ماشین آلات راهسازی و معدنی

لوازم یدکی ماشین آلات راهسازی : لودر ، بلدوزر ، گریدر ، بیل

آتشباری در معدن چادرملو

یکی دیگر از مراحل استخراج هر معدن، آتشباری است. آنچه مشخص است، این است که بدون شکستن و خرد کردن سنگ ها، نمی توان آنها را بارگیری نمود. در معدن چادرملو، تقریبا هر دو روز یکبار عملیات آتشباری جهت استخراج بلوک های جدید، انجام می گیرد. بدین منظور، بسته به آنکه آتشباری در آهن و یا باطله انجام می شود، قطر چال متغیر و همچنین مقدار ماده منفجره مصرف شده نیز متفاوت خواهد بود. مشخصات چالها در جدول زیر آورده شده است.

 

مشخصات چالها

مشخصات چال

آهن

باطله

ارتفاع

18 متر

18 متر

قطر

250 میلی متر

165 میلی متر

Burden

6 متر

7 متر

Spacing

7 متر

8 متر

مقدار ماده منفجره

450 کیلوگرم

400 کیلوگرم

طول گل گذاری

6 متر

7 متر

 

در آتشباری، نسبت B به S، الگوی حفاری نامیده می شود. معمولا فاصله ردیفی چالها، 5/1 برابر ضخامت بارسنگ در نظر گرفته می شود. بنابراین S همواره  از B بزرگتر خواهد بود. ولی این اصل، در حفاری چال برای سنگهای ساختمانی و چالهای پیش شکافی بالعکس است.

 

پس از مشخص شدن هر بلوک و حفر چالهای آن، خرج گذاری به این ترتیب است که ابتدا به تعداد 4 یا 5 عدد آذر فشنگی به عنوان پرایمر به کرتکس بسته و به داخل چال فرستاده می شود. تجربه نشان داده است که برای بهتر آتش شدن چالها، بهتر است آذر فشنگی با ته چال تماس نداشته باشد. لذا با استفاده از شلنگی که علامتگذاری شده است، پرایمر در فاصله 1 متری از ته چال متوقف می شود. در این زمان خرج گذاری کل چال آغاز می شود. خرج اصلی چال را، پودر آذر، آنفو و 6 درصد گازوئیل تشکیل می دهد. آنفو و گازوئیل توسط آنفو تراک در هر چال تخلیه می شود.

تاریخ ارسال: یکشنبه 25 مهر‌ماه سال 1389 | نویسنده: علیرضا اسدی | چاپ مطلب 0 نظر